Jaké vybrat psí jméno?

Gratulujeme! Vaše rodina se rozrostla o čtyřnohého chlupatého karáda se studeným čumákem. Teď jenom zbývá, dát novému kamarádovi jméno. Oslovovat ho pse, nebo vořechu se může jevit jako dostatečně dobrý nápad. Uvědomte si však, že kdyby vám blízcí říkali jen člověče, považovali by mnozí lidé Vaše rodiče za líné nebo bez fantazie.

 

 

Tipy pro pojmenování psa

Při výběru se nebudeme řídit jen srdcem, ale i rozumem.

  1. Je dobré přizpůsobit jméno osobnosti vlastnostem svého nového kamaráda. Shromáždili jsme mnoho psích jména - nápadité, zábavné, roztomilé a speciální pro jakékoliv plemeno, vhodné pro fenku nebo psa.
  2. Snažte se o krátké a zvučné jméno, ideálně do 2 slabik. Psi nechápou slova, ale rozumí zvukům a naučí se jednoduché pojmenování během několika dní. Proto je vhodnější než „Terminátor", zvolit na něco kratšího jako třeba Ron nebo Sendy.

  3. Uvědomte si, že jednou vaše štěně vyroste. Proto volte jméno vhodné pro štěně i pro dospělého. Jméno pro roztomilé, rozkošné stvoření nemusí být kompatibilní, se zvířetem které doroste do gigantických tlap a do výšky vašeho auta! Používejte zdrobněliny s mírou.
  4. Doporučujeme vyhnout se jménům, které mohou mást psa při tréningu, protože znějí jako běžné povely, jako třeba Sed, En, Nell. Ovšem dejte si pozor, aby si váš pejsek nezaměnil některý povel za své jméno, řada psů si myslí, že se jmenují „Fuj“ nebo „Nesmíš“.
  5. Jestli je pro vás v prvních týdnech těžké odhadnout osobnost psa, ačkoliv jste si jistí plemenem, můžete docela spolehlivě vyjít z fyzického vzhledu. Pejsek se už nemůže převléct do jiného kožichu barva srsti vás může inspirovat.
  6. První písmeno vlastního jména psa určuje v Česku pořadí vrhu v chovatelské stanici. Pokud sháníte jména pro aktuální pořadí vrhu, máme pro vás roztříděná všechna jména od a do Z. Bez ohledu na to, co má pes za jméno v rodokmenu, může na něj majitel volat, jak chce.

 

 

Jaké jména nejčastěji volíme?

Shromáždili jsme data ze 100 tisíc profilů pejsků a takhle v Česku pojmenováváme své mazlíčky.

 

Nejvíce psů má počáteční písmeno jména B, nejméně na X. Navzdory pravidlu pojmenování vrhu u psů s rodokmenem podle abecedy, má poměrně málo pejsků jméno začínající na C, které odpovídá 3. vrhu.

 

Nejběžnější jména

5 jmen nejčastějších jmen Agga, Nendy, Monza, Zada, Kalif.

Nejoblíbenější jména

5 nejoblíbenější jmen, podle hlasování Flamingo, Malloy, Zemax, Roxík, Range.

 

 

Vybrali jste správně?

Zkuste si představit zda nebudete v rozpacích až budete psa hlasitě přivolávat mezi lidmi v parku. Jméno budete často používat na veřejnosti. Nejde jen o to jestli není jméno trapné, ale pokud pejska oslovujete třeba "Karle" nebo "Zuzanko", mohou na stejné jméno omylem slyšet i kolemjdoucí lidé.

 

 

Psi jsou učenlivý, štěňata je dobré učit hravou formou. Při zvykání si na něj vyslovujte jméno pokaždé, když na psa obracíte svou pozornost. Jméno především slouží k upozornění zvířete, že bude následovat nějaký povel. Zpravidla se naučí reagovat i na přezdívky jako třeba Prcku, Lumpe, Myško nebo na zkratky svého jména. Dalším důležitým krokem ve vaší cestě je naučit pejska přivolání.

Jak pojmenovat chovnou stanici?

Chovná stanice označuje chovatele čistokrevného psa, může sloužit podobně jako příjmení u lidí, u nás v Česku se uvádí za jménem psa. CHS nejsou vázány na určité plemeno, ačkoliv většina z nich chová pouze jedno. Název by proto měl být neutrální v případě změny chovaného plemene. Pojmenování CHS se řídí směrnicí ČMKU, která registraci dále schvaluje Mezinárodním registrem CHS FCI v Belgii. Jméno musí být jedinečné, povolují se názvy do 40 znaků.

 

Většina CHS například volí jméno podle místa pobytu, proto 26% jmen chovných stanic začíná předložkou z, pod, u, na, nebo v. Mnoho CHS má anglický nebo cizí název stanice.